Konum Bazlı Uygulamalarda İlk 10 Havayolu Şirketi

copenhagen_havalimani_airport_artirilmis_gerceklikSimpliflying’ten Shashank Nigam, “konum bazlı” (location-based) uygulamalar kullanan havayolu şirketleri hakkında bir çalışma yaparak, bu konudaki ilk 10 havayolu şirketini belirlemiş.

Şirketler bu tür uygulamaları git gide daha sık kullanır hale geldi.

Böylece bir yandan markanın güçlendirilmesi amaçlanırken, diğer yandan da yolcularla (müşteri) olan bağlantının (ilişkinin) geliştirilerek, havayolu markasına olan sadakat düzeyinin artırılması hedefleniyor.

Listenin ilk beş sırasında yer alan uygulamalar gerçekten başarılıyken, sonrasındaki beş uygulama biraz da 10’luk sıralamanın dolması için seçilmiş sanki.

germanwings’inki hariç, genelde zayıf ve konum bazlı uygulama kavramından biraz uzak kalan çalışmalar listeye girmiş gibi.

İşte Nigam’a göre konum bazlı uygulama konusunda en başarılı ilk on havayolu şirketi:

1- Virgin America: Terminal 2 Takeover (Foursquare ve Facebook Places)

2- KLM: Surprises (Foursquare)

3- Southwest: Loopt Rewards (Loopt)

4- Kopenhag Havalimanı: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Uygulaması (iPhone)

5- Air New Zealand: Koru Longe Entrance (Foursquare)

6- Jetblue: Go Places (Facebook Places)

7- Lufthansa: Oktoberfest (Facebook Fan Page)

8- germanwings: ITB Berlin Takeover (Facebook Places)

9- Continental: #justlanded & Flight Number (Twitter)

10- British Airways: Grand Central pitch-up (Foursquare)

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.