Etihad İlk Çeyrekte Maliyetleri Azalttı, Kârlılığa Göz Kırptı

ATW Online tarafından yayınlanan bir habere göre, İran Körfezi’nin hızla büyüyen şirketlerinden Etihad, 2011 yılının ilk çeyreğinde bir yandan gelirini artırırken, diğer yandan da birim maliyetlerini düşürmeyi başardı.

Şirketin geliri, geçen yılın aynı dönemine göre %21 oranında artarak 770 milyon USD’ye ulaştı.

Bu sonucun, Etihad’ın kısa süreli tarihindeki en iyi 1.Çeyrek performansı olduğu belirtiliyor.

Ancak henüz kâra geçememiş olan şirket, bu yıl içinde başa-baş (break even) noktasını yakalayarak, 2012’de bilançosunu siyah mürekkeple yazma niyetinde.

Etihad - Formula 1

Etihad – Formula 1

Etihad’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer husus; 2011’in ilk üç ayında petrol fiyatlarında yaşanan artış, Ortadoğu’daki karışıklıklar, Japonya depremi gibi etkenlere rağmen şirketin birim maliyetlerinin %5,9 oranında düşmesi ve taşınan yolcu sayısının %10,6 oranında artarak 1,9 milyona ulaşması.

Kargo geliri de %22’lik kapasite artışının çok üzerinde, %44 oranında yükselmiş durumda.

2003 yılında kurulan Etihad’ın CEO’luğunu 10 Eylül 2006 tarihinden bu yana, bir Avustralyalı olan James Hogan yapmakta.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!