St.Maarten'de Alçaktan Uçuş

2000’li yılların başında internet ve e-posta kullanımı yavaş yavaş hız kazanmaya başlarken, en fazla “forward”lanan mesajlardan bir tanesinde, sahilde bekleşen bir grup insan ve onların üzerinden geçmekte olan uçakların fotoğrafları yer almaktaydı.

Bu fotoğraflar ilk anda “photoshop” izlenimi uyandırıyordu. Zira iniş yaptığı belli olan bir uçak ve onun geçiş yolu üzerinde bulunan ve fotoğraf çeken kişiler…normal şartlarda olmaması gereken bir kompozisyon.

Ama biraz araştırma yapıldığında bu sahnenin tamamen gerçek olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Bu görüntülerin çekildiği yer, Hollanda Krallığı’nın Karayipler’deki St.Maarten adasından başka bir yer değil.

37.000 nüfuslu ada, havacılık aşıkları ve özellikle de uçak fotoğrafları çekme tutkunları için adeta biçilmiş kaftan. Adada bulunan havalimanının pist başı neredeyse sahilden başlıyor. Denize mesafesi sadece 100 metre. Uçakları fotograflamak isteyenler bu sayede bir hayli yakın mesafeden çalışma imkânı buluyor.

Bu işin tehlikesi de yok değil. Özellikle kalkış öncesinde uçakların hemen arkasında konuşlanan fotoğrafçılar, zamanında kaçmayı beceremezlerse, bir kaç bin kiloluk itme gücüyle karşılaşmak durumunda kalabiliyorlar.

Siz siz olun, yolunuz St.Maarten’e düşerse buna dikkat edin. 🙂

Fotoğraf: Todd Neville from Scottsdale, USA

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.