Top 10 Twitter Initiatives by Airlines

SimpliFlying tarafından hazırlanan ve Slideshare’e yüklenen bir sunumda, Twitter’ı başarılı bir şekilde kullanan 8 havayolu şirketi, bir kamu kurumu ve bir de havalimanı, örnek verilerek incelenmiş.

KLM, Delta Air Lines, JetBlue, Virgin America, AirAsia, Eurocontrol, WestJet, Air New Zealand, Melbourne Havalimanı ve airBaltic, Twitter üzerinde yaptıkları uygulamalar, kampanyalar ve yolcuları ile etkin bir iletişim kanalı yapılandırmış olmaları sebebiyle ön plana çıkıyor.

Günümüzde şirketler ile müşterileri arasındaki ilişki, son derece dikkatli bir biçimde idare edilmesi gereken hassas bir noktaya gelmiş durumda.

Bu yüzden, müşterileri hızlı bir biçimde bilgilendirmek şart oldu.

Sunumda yer alan AirAsia vakası bu bakımdan güzel bir örnek.

Pistten çıkan bir uçağın durumuyla ilgili Twitter üzerinden sürekli yapılan duyurularla, o uçakta yolculuk eden kişilerin yakınları bir bakıma teskin ediliyor.

İşte SimpliFlying’in sunumu:


Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.