Aer Lingus’ta Nostalji Havası

27 Mayıs 1936 tarihinde Dublin ile Briston arasında altı koltuklu bir “De Havilland 84 Dragon” ile yapılan seferle havayolu sektörüne merhaba diyen Aer Lingus, Nisan ayında 75. kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

Bu amaçla nostaljik bir çalışma yapan şirket, filosuna en son katılan bir Airbus A320’yi, 1960’lı yılların tasarımına göre hazırladı.

Aer Lingus hostesleri, eski yılların üniformalarıyla. (2011)

Aer Lingus hostesleri, eski yılların üniformalarıyla. (2011)

Adı o zamanlar “Irish International” olan Aer Lingus sadece uçağı boyattırmakla kalmayarak, kabin ekibinin üniformalarında da nostaljik bir hava yakaladı.

1945 yılından bugüne kabin memurları tarafından kullanılan farklı bir çok üniforma, kuruluş kutlamaları çerçevesinde yeniden yolcuların beğenisine sunulacak.

Aer Lingus hostesleri, eski yılların üniformalarıyla. (2011)

Kutlamalarda ayrıca, 1936’daki ilk seferde kullanılan DH84’ün bir benzeri de gösteri uçuşları yapacak.

İlk yılında 12 personeli ile üç hatta toplam 892 yolcuya hizmet veren Aer Lingus günümüzde 4.000 personeli ile 100’den fazla noktada 9,4 milyon yolcu taşımakta ve Ryanair’in ezici rekabetini her an üzerine hissetmekte. 🙂

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!