Şu anda Puket Havalimanı’nda, bizi Singapur’a götürecek uçağın kalkış saatinin gelmesini bekliyoruz.

Kısmet olursa yolculuğumuz, hem ticarî hem de turistik açıdan bu çok hareketli bölgenin düşük maliyetli taşıyıcılarından Tiger Airways ile olacak.

“Ultra low-cost airline” olma iddiasıyla ve “Get The Real Deal” sloganıyla 2005 yılında seferlere başlayan şirketin büyük ortağı (%49), Singapore Airlines.

Tiger Airways

Tiger Airways – Uçuş Ağı (2011)

Singapur merkezli olarak faaliyet gösteren şirket, yaklaşık beş saatlik bir uçuş mesafesine kadar olan bölgedeki sekiz farklı ülkenin 19 noktasına sefer düzenliyor.

Bunun yanı sıra, bir de 2007 yılının Kasım ayında seferlere başlayan Tiger Airways Australia bulunuyor.

23 Kasım 2007′de başlayan seferler, Avustralya iç hat pazarına yönelik.

Ayrıca seferlere henüz başlamamış olmakla birlikte, Bangkok merkezli olarak faaliyet göstermesi planlanan Thai Tiger Airways adlı şirket de yine aynı iş modeli çerçevesinde faaliyet gösterecek.

Bu şirketin %51′i Thai Airways’e, %49′u Tiger Airways’e ait olacak.

Yılda yaklaşık 5 milyon yolcu taşıyan Tiger Airways’in filosunun tamamı Airbus A319 ve A320 tipi uçaklardan meydana geliyor.

Bu uçakların 10 tanesi Singapur, 9 tanesi ise Avustralya’da konuşlandırılmış.

A320′ler 180 koltuklu; yani diz mesafesi bir hayli kısa. Ayrıca Tiger Airways ilk bagaj için bile ilave ücret talep ediyor.

Bakalım yolculuğumuz nasıl olacak?

not: Maliyetleri “ultra düşük” olabilir ama bilet fiyatları için aynı şeyi söylemek çok zor. 🙂

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!