Safi Airways – Afganistan

Tarihin hiç bir döneminde rahat yüzü görmemiş bir coğrafya var mıdır deseniz; bu soruya verilebilecek en kolay cevap, Afganistan olacaktır.

Bir türlü rahat yüzü görmeyen, dünyadan adeta tecrit edilmiş Afganistan’ı dünyaya yeniden bağlamaya çalışan bir havayolu şirketi bulunuyor:

Safi Airways.

Web sitesinde yer alan bilgiye göre şirketin filosunda birer adet Airbus A340, Boeing 767, Airbus A320 ve iki adet Boeing 737 olmak üzere toplam beş tayyare yer alıyor.

Kâbil çıkışlı yapılan seferlerle şu anda üç noktaya ulaşmak mümkün: Dubai, Kuveyt ve Frankfurt.

Lufthansa, United Airlines, Qatar Airways ve Emirates ile olan ikili anlaşmalar sayesinde Safi Airways yolcuları dünyanın diğer noktalarına da aktarmalı olarak ulaşabiliyor.

Safi Airways’in “kendine has” web sitesi, şirketin kime ait olduğu konusunda pek bilgi vermiyor. Ama sitenin bir çok yerinde karşımıza çıkan Almanca ibareler, bu işte bir Alman parmağı bulunduğuna işaret ediyor.

Safi Airways’in bir de kabin içi (uçuş esnası) dergisi bulunuyor; adı “Safi Inflight Magazine”.

Dergiyi okumaya başladığınızda, Afganistan’a ait bir havayolu firmasında seyahat ettiğinizi unutabilirsiniz. O kadar renkli…

Hele 13.sayfada bulunan biftek yok mu; şu Ramazan günü daha bir cezbedici.

Allah’tan dergide Kâbil ve Herat’ı tanıtan makaleler de var da, Afganistan’a gitme niyetinde olanlar nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrenebiliyor. Ayrıca zırhlı otomobil ve uydu telefonu reklamları ile köpek dövüşleri de cabası 🙂

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.