Yeni Pistin Adı Değişti 05-23

Atatürk Havalimanı’nın, geçtiğimiz Mart ayından bu yana tamirat çalışmaları sebebiyle trafiğe kapalı olan emektar pisti 30 Haziran günü yeni yüzü ve yeni boyu ile (+300 metre) hizmete alındı.

Pistin sadece boyu ve yüzü mü değişti?

Hayır, pistin adı bile değişti.

Söylenenlere göre, dünyanın manyetik ekseninde kuzeye doğru meydana gelen kayma nedeniyle 06-24 olan pistimiz bundan böyle 05-23 şeklinde adlandırılacak.

Yeni olarak tanımlayabileceğimiz 18-36 pistleri de 17-35 olarak güncellendi.

Bilenler bilir, bilmeyenler için söyleyelim; havaalanlarının pistlerine verilen bu isimler tamamen pistlerin pusula yönlerine göre tayin ediliyor.

Yani bakımdan yeni çıkan bu pistimizin bir başı pusula yönü olarak 50 dereceyi gösterirken, diğer başı da 230 dereceyi işaret ediyor.

Pistlerin düz bir şekilde inşa edildiğini düşündüğümüzde kolaylıkla tahmin edileceği üzere, bu iki rakam arasında daima 180 derecelik bir fark olması gerekiyor.

240-60 = 180 veya yeni haliyle 230-50 = 180 gibi.

Tabii bu noktada 05-23 pistinin yeniden devreye alınışıyla ilgili olarak kamuoyunda meydana çıkan yanılgıyı düzeltmek gerekiyor.

Atatürk Havalimanı’ndaki kapasite sıkıntısında ciddi bir değişiklik olmayacak. Zira pistin tamiri süresince yasaklanan tarifesiz kargo, görerek uçuş, teknik iniş, divert, iş uçuşları gibi münferit uçuşlara yeniden izin verildi.

Münferit uçuşlar derken, bir de münferit hız denemelerine değinmek gerekiyor. Böylesi bir olaya hangi ülkelerde rastlanabileceğini varın siz düşünün!

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.