THY’nin Almanya Tarifeli Seferleri

Türk Hava Yolları’nın (THY) uluslararası hat açılış tarihlerini araştırırken, Almanya seferlerindeki durumun biraz farklı olduğunu gördüm.

Frankfurt ve Münih gibi erken dönemde açılan tarifeli hatlar olduğu gibi, 1970′lerden bu yana uzunca bir süre charter statüsünde işletilen hatlar da bulunuyor.

Düsseldorf, Hamburg, Hannover, Köln, Nürnberg ve Stuttgart, THY’nin Almanya’daki en eski uçuş noktaları arasında yer alıyor.

Evet, bu hatlara 1970′lerin ortalarından itibaren charter olarak sefer yapılmaktaydı ama acaba tarifeli seferler ne zaman başlamıştı?

İşte o tarihler:

Düsseldorf: 1 Kasım 1992

Hamburg: 27 Nisan 1984

Hannover: 1 Kasım 1992

Köln: 27 Nisan 1984

Stuttgart: 1 Kasım 1992

Nürnberg’de tarifeli seferlerin başladığı tarihe ise tam olarak ulaşamadım.

1993-1994 kış tarifesi döneminde veya 1994 yaz tarifesinde Nürnberg seferlerinin tarifeli hale gelmiş olma ihtimali yüksek görünüyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!