Bu Gandi, Başka Gandi

Ülkemizdeki Gandi rüzgârı dindi mi, dinmedi mi tam bilemiyoruz ama Temmuz ayının başında orijinal memleketinden tüm dünyaya bir Gandi rüzgârı esecek.

Ama bu Gandi başka Gandi; bizim bildiğimiz değil.

Bu Gandi, İndira Gandi.

Ve esecek rüzgârın tam adı ise İndira Gandi Uluslararası Havalimanı 3.Terminali.

Hindistan’ın en önemli havalimanlarından olan Delhi’nin (İndira Gandi) üçüncü terminalinin açılışı öncesindeki son hazırlıklar ve denemeler son hızla devam ediyor. Ön görülen açılış tarihi 14 Temmuz.

48 biniş kapısına ve 78 körüğe sahip olacak yeni terminalin yıllık yolcu kapasitesi yaklaşık 34 milyon. Böylece havalimanının yıllık toplam yolcu kapasitesi 60 milyona yükselecek. Yeni terminalde bunun yanı sıra toplam altı ada içerisinde 168 check-in bankosunun bulunduğunu da ekleyelim.

T3 ile birlikte Delhi’deki tüm uluslararası trafik bu terminale yönlendirilecek.

Havalimanı yönetimi, 3.Terminal’in faaliyete geçmesiyle birlikte kendisine iddialı bir hedef belirlemiş. Uçağın teker koymasıyla yolcunun terminali terketmesi arasında sadece 45 dakikalık bir süre olacak.

Havalimanının web sitesinde uzun vadeli bir genişleme planı bulunuyor. Buna göre kapasite artışı üçüncü terminal ile bitmek bir kenara, hızlanarak devam edecek. 2016′da dördüncü terminal, 2026′da ise beşinci terminal devreye girecek. Altıncı terminal ise ilginç bir şekilde biraz daha erken bir tarihte, 2021′de tamamlanacak. Belki de bu terminalin sadece düşük maliyetli (low-cost) taşıcıyılara tahsis edilmesi sebebiyle böylesi bir sıralama yapılmıştır.

Tabii böylesi bir terminal açılışında insanın aklına ister istemez 2008 yılının Nisan ayında Heathrow’un 5.Terminali’nin açılışında yaşananlar geliyor. Bagaj taşıma sisteminde yaşanan bir aksaklık, British Airways’e hem maddi hem de manevi açıdan büyük sıkıntılar yaşatmıştı.

Umarız Gandi’de böylesi aksaklıklar yaşanmaz ve pürüzsüz ve yumuşak bir geçiş olur.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.