Terminal 5 Fiyaskosu İstifa Getirdi

10 Nisan’daki yazımda, American Airlines’ın başından geçen MD-80 probleminden yola çıkarak, gelişmiş ülkelerdeki yöneticilerin nasıl sorumluluk aldıklarını; ve bir başarı anında bunu nasıl sahipleniyorlarsa, aynı durumun yaşanan bir hata durumunda da geçerli olduğu vurgulamıştım.

British Airways’in başına son yıllarda gelen en büyük felaket olan Terminal 5′e taşınma operasyonu sonrasında neler olacağını yakından takip ediyorduk.

Tam da beklediğimiz gibi oldu ve Terminal 5 operasyonu ile en yakından ilgili iki üst düzey yönetici, BA Operasyon Başkanı ve BA Müşteri Hizmetleri Başkanı görevinden ayrıldı.

Terminal 5′te yaşanan fiyaskonun BA’e maliyeti tam 16 milyon Pound, yani 40 milyon YTL.

Pek iyi, az gelişmiş ülkelerde böyle durumlarda ne olur?

İlgili kişiler hemen en kalitelisinden bir teflon tavaya evrilerek olaydan sıyırmanın yolunu ararlar…aman yapışmasın!!!

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!