THY’de Lale Farkı ve Gülün Adı

Abdullah Nergiz
1 Min Read

Nostalji köşemizin bu ayki konuğu, Türk Hava Yolları’nın (THY) 1985 yılından itibaren belli bazı dış hat seferlerinde başlattığı First ve Business Class hizmetlerine ilişkin olarak 1988 yılında yaptığı markalaştırma çalışmaları.

THY’nin filosunda o zaman için en yeni ve ileri teknolojili uçak konumundaki Airbus A310′larda, Business Class’ın yanı sıra First Class hizmeti de veriliyordu.

Türk tarihi ve kültüründe sembolik değere sahip olan iki çiçek; gül ve lale, THY’nin kabin içi sınıflarını markalaştırma çalışmalarında ön plana çıkmıştı.

Business Class’ın marka adı “Gül” olurken, “Lale”, First Class’ı tanımlamak için kullanılmıştı.

THY’nin First Class hizmeti verdiği hatlar şöyleydi:

New York, Londra, Bahreyn, Kuveyt, Singapur, Delhi ve Bombay.

Reklamdan anlaşıldığına göre Business Class hizmeti ise New York, Londra, Zürih, Cenevre, Abu Dabi, Dubai ve Karaçi seferlerinde yolcuların tercih ve beğenisine sunulmaktaydı.

Share this Article
Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.
error: Content is protected !!