İngilizler de Boş Durmuyor

Lufthansa pilotları iş bırakır da, İngilizler bir şey yapmaz mı?

British Airways’in pilotları değil ama kabin memurları, büyük ses getirecek ve şirket üzerinde ciddi etki yapabilecek bir grevin peşinden koşuyor.

Hatırlayacaksınız, grevin beklenen etkiyi gösterebilmesi için geçtiğimiz Noel döneminde yapılması kararlaştırılmıştı.

Ama bir İngiliz mahkemesinin bu grevi kanuna aykırı bulması sebebiyle ertelenmişti.

Geçtiğimiz günlerde sendika tarafından personel arasında yeniden yapılan bir grev oylaması ile süreç yeniden başlatıldı.

Geçen yılki oylamada %92,4 olan “greve evet” oranı bu kez %80,7’ye düşmüş. Ama bu oran bir grev için yeter de artar bile.

British Airways yönetimi ise “sendikanın bu şirketi mahvetmesine izin vermeyeceğiz” diyerek şiddetli bir çarpışmanın sinyallerini veriyor.

Gerçekten de iki çeyrek önce çok büyük bir zarar açıklayan BA, geçtiğimiz çeyrekte ise bu zararını büyük oranda azaltmayı başarmıştı.

Tasarruf tedbirlerinin yoğun bir şekilde yürütüldüğü BA, kabin memurlarının maaşlarını da iki yıllığına dondurmuştu.

Sendika başarılı olur ve kabin memurları greve giderse, BA’yi gerçekten de bir hayli zor bir dönemin beklediğini tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!