Rötarlarla İlgili Önemli Gelişme

Her zaman için sosyal devlet ilkesini öne çıkaran Avrupa Birliği, havayolu ile seyahat eden yolcuları ilgilendiren önemli bir gelişmeye imza attı.

EC 261/2004 sayılı düzenlemede geçtiğimiz hafta yapılan bir değişiklik ile rötar yapan havayolu şirketlerinin ödemesi gereken tazminat miktarı, şartları daha da detaylandırılarak artırıldı.

Uçak yolcularının haklarını savunmak için kurulmuş olan ve kâr amacı gütmeyen Flyers Rights adlı organizasyonun web sitesinden bu konu hakkında yeni sonuçlanan bir davanın karar metnine ulaşmak mümkün.

Metnin can alıcı bölümü şu şekilde:

  • 1.500 kilometreden kısa uçuşlar için 250 Euro, (iki-üç saat arası rötarlar)
  • AB içi 1.500 kilometreden fazla tüm uçuşlar ve 1.500 – 3.500 kilometre arasındaki tüm uçuşlar için 400 Euro, (üç-dört saat arası rötarlar)
  • 1 ve 2. madde dahiline girmeyen tüm uçuşlar için 600 Euro. (dört saat ve üzeri rötarlar)

Mesela Londra’dan İstanbul’a gideceksiniz ve uçağınız üç dört saat arası rötar yaptı.

Bu durumda yolcu olarak 400 Euro talep etme hakkınız olacak.

Rötar dört saati geçerse tazminat miktarı 600 Euro’ya çıkacak. Yani seyahatinizi bedavaya getirmek mümkün. 🙂

Tabii rötarlar kar fırtınası, yoğun sis gibi mücbir sebepler yüzünden gerçekleşirse tazminat talep etmek mümkün olmayacak.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!