Yeşilköy Havalimanı 1953

Havalimanı ve havaalanı arasındaki farkı öğrendik.

Bu noktada biraz nostalji yapmakta fayda var. İstanbul Yeşilköy Havalimanı’nın 1953 yılında hizmete açılan uluslararası terminalinin inşaat fotografını yayımlıyoruz. Mayıs ayında çekilen bu fotografta, artık var olmayan ama eski Türk filmlerinin “yurtdışına uğurlama” sahnelerinde sık sık karşımıza çıkan terminal görülüyor.

Nereden, nereye…

O zamanlar ülkemizde modern anlamda çok az sayıda hava meydanı bulunurken, bugün 12′si “liman” ve 28′i “alan” olmak üzere toplam 40 adet hava meydanı bulunuyor.

Bazıları bu rakamı fazla ve 1990′lardaki “her ile bir hava meydanı” kampanyasını yanlış bulsa da, Havayolu 101, nüfus yoğunluğu ve hareketinin olduğu her noktada mutlaka modern bir hava meydanı olması gerektiğini düşünüyor.

İlk aşamada Kastamonu’da bulunan pist ve terminal bir an önce elden geçirilerek seferlere açılabilir. Zira Kastamonu ile İstanbul ve Ankara arasındaki trafik bir hayli yoğun. İsabetli bir seçim olacağından eminiz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.