Ayrılmaz Parçalar

Küreselleşme ve havayolu sektörü, bir bütünün ayrılmaz parçaları durumunda.

Kim ne derse, desin.

Artık havayolu sektörü yeni dünyanın, yeni kıtanın, görünmez kıtanın veya her ne şekilde tanımlarsanız tanımlayın, 2000’li yılların şartlarına göç etmek durumunda.

Bir yandan “şu kadar yabancı yolcu taşıyoruz, şu kadar transit yolcumuz var” deyip, diğer taraftan da ‘bayrak taşıyıcı” kavramının koruması ardına saklanmak biraz komik olmuyor mu?

Özellikle Lufthansa, British Airways, Air France veya bunlara öykünen nispeten küçük bayrak taşıyıcı firmaların yurt içinde hamasi ulusalcı söylemlere sarılıp, yurt dışı reklamlarında ne denli küresel bir firma olduklarından dem vurmaları biraz çelişkili ve samimiyetten uzak değil mi?

Yönetici sıfatını taşıyan bu zihniyetteki kişilere ilaç olması için bir kaç kitap tavsiye etmek istiyorum:

  • The Next Global Stage – Kenichi Ohmae
  • The End of the Nation State – Kenichi Ohmae
  • The Borderless World – Kenichi Ohmae
  • The Invisible Continent – Kenichi Ohmae
  • The World is Flat – Thomas L. Friedman
Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!