Havayolu Sektöründe Konsolidasyon

Havayolu sektörünün konsolidasyon havasına girdiği şu günlerde, Delta’nın pilotlarından çok ilginç bir tepki gelmiş.

Delta’nın %2,5, United Airlines’ın ise %4,8′ini elinde tutan Pardus Capital Management adlı yatırım firması, bu iki havayolunun birleşmesini gündeme getirmişti.

Delta pilot sendikası da bu çağrıyı, “Zehirli Vizyon” olarak yorumlamış ve bu birleşmenin hem gereksiz hem de çok riskli olduğunu belirtmiş.

Avrupa tarafında ise Alitalia’ya alıcı bulma çabaları devam ediyor.

Kasım ayı sonuna kadar bu işin netleşmesi bekleniyor. Bu arada muhtemel alıcılardan Aeroflot bir kez daha ihaleden çekildi.

Geriye iki büyük (Air France ve Lufthansa) ve bir küçük (Air One) aday kaldı.

Air France’ın bu işten çekilme ihtimaline karşılık olarak İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin, Alman Şanşölyesi Merkel ile Alitalia işini konuştuğu ve Lufthansa’nın, Alitalia işine daha fazla eğilmesinin sağlandığı gelen haberlerden bir kaçı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!