Video Konferans

Özellikle 90lı yıllarda roket hızıyla gelişen iletişim teknolojisi, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan kişileri rahatlıkla bir odanın içinde buluşturabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda okuduğum bir haber, önümüzdeki yıllarda video konferans teknolojisinin iyice gelişeceği ve toplantıya katılanların bir hologram üretkeci tarafından üç boyutlu olarak görüntülenebileceğinden bahsediyordu.

Arnold Schwarzenneger’in Total Recall filmindeki gibi, belki de yakın bir gelecekte insanlar tatile gitmek için uzaklara seyahat etmeyecek, kafalarına bağladıkları bir makine ile bunu halledecekler.

Bu gibi fantastik tarafları bir yana, video konferans günümüzde de bir hayli ilerlemiş durumda.

Sırtlarını business yolculara dayamış olan havayolları için hiç de hayırlı bir haber değil.

Gerçi bugünden yarına keskin bir değişim olmasını beklememek gerekir ama an itibarıyla dahi havayolu sektörünün bu yüzden yolcu kaybettiğini düşünebiliriz.

Mesela HP’nin Halo adlı komple çözümü video konferansın geldiği noktayı göstermesi açısından faydalı.

Bu ve benzeri uygulamaların önündeki en büyük engel, fiyat.

Tek bir odanın yukarıdaki resimde görüldüğü gibi düzenlenebilmesi bile 300 – 400 bin USD seviyelerinde bir maliyete sebep oluyor.

Yani, havayolları en azından şimdilik rahat edebilir 🙂

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.