9 Aralık 1963 – Belçika

Türk Hava Yolları (THY) bugün 100’ün üzerinde yurtdışı noktaya uçuyorsa, güçlü bir network yapısına sahipse, kabin içi hizmetlerinde belli bir kaliteyi tutturmuşsa; bunu, 1960’lı ve 1970’li yıllarda canını dişine takarak yaban ellerde emeklerini, hattâ ömürlerini feda etmiş gurbetçi kardeşlerimizin payı büyüktür.

Gurbetçi işçileri Belçika'ya götüren THY uçağı (Yıl 1963)

Gurbetçi işçileri Belçika’ya götüren THY uçağı (9 Aralık 1963)

Özellikle 1970’li yıllarda Avrupa ile Türkiye arasında yoğunlaşan işçi trafiği, bir yandan Türkiye’ye döviz katkısında bulunurken, diğer taraftan da THY’nin uluslararası alandaki tecrübesinin artmasını sağlamıştır.

İşte 1963 yılının son ayı içerisinde Belçika’ya çalışmaya giden Türk işçiler ve onları taşıyan THY uçağı.

TC-SES tescilli uçak, filoya 1958 yılında dahil olan bir Vickers Viscount 794D.

Uçak içinde çekilmiş fotografa bakıldığında, adeta bir bilinmeyene doğru yola çıkmış olan işçilerin içinde bulundukları karmaşık duyguları görmemek mümkün değil.

Gurbetçi işçileri Belçika'ya götüren THY uçağı (Yıl 1963)

Gurbetçi işçileri Belçika’ya götüren THY uçağı (9 Aralık 1963)

İnsanların gözlerinden akan korku, endişe, tereddüt, heyecan, umut hisleri…

Hepsi bir arada.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!