Seferberlik İlanı, Rusya’daki Uçuşları Aksatabilir

Rusya’da ilan edilen kısmî seferberlik sebebiyle, yurt içi uçuş operasyonunun olumsuz yönde etkilenebileceği belirtiliyor.

Seferberlik kapsamında askere alınan kişiler arasında, havalimanlarında yer hizmetlerinde çalışan çok sayıda personel olduğu söyleniyor.

Apronda çalışan personelin yanı sıra terminal içindeki yer hizmetleri ekipleri ve kabin memurlarından da çağrılanlar bulunuyor.

Terminal tarafında doğan açığın kadın çalışanlarla kapatılabileceği ancak apron için bu durumun zor olduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan, pilot ve teknisyen gibi nitelikli iş gücünün en azından şimdilik seferberlik kapsamına dahil edilmediği görülüyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!