Türkiye ile İsrail Arasında Yeni Rota

Son aylarda hızla ısınan Türkiye – İsrail ilişkileri, iki ülke arasında yeni uçak seferlerini gündeme getirdi.

Bu ayın sonunda, iki Türk havayolu şirketinin Antalya ile Eilat – Ramon Havalimanı (IATA: ETM, ICAO: LLER) arasında seferlere başlaması bekleniyor.

22 Ağustos’ta yapılması beklenen ilk seferle birlikte özellikle Batı Şeria’daki Filistinlilerin Türkiye’ye ulaşımının kolaylaştırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Daha sonra Eilat ile İstanbul arasında da uçuşların başlatılacağı iddia ediliyor.

Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin, Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havalimanı’ndan seyahat edebilmesi için İsrail ordusundan izin alması gerekiyor.

Filistinliler, seyahat planı yapmalarını zorlaştıran bu duruma karşı yurt dışı seyahatlerini genelde Ürdün’ün başkenti Amman üzerinden gerçekleştiriyor.

Batı Şeria’dan Amman ortalama 40 – 50 km, Ramon Havalimanı ise 180 km.

Dolayısıyla bu işin pratikte ne kadar fayda sağlayacağı biraz tartışmalı.

Bununla birlikte, yolcuların yeni havalimanı alternatifi sayesinde, son dönemde İsrail – Ürdün sınır geçişinde yaşanan yoğunluktan kaçınabileceği söyleniyor.

Bir tarafta Türkiye’nin en önemli tatil destinasyonu Antalya, diğer tarafta İsrail’in Kızıldeniz kıyısındaki tatil beldesi Eilat.

Bakalım yeni uçuşlar ne kadar verimli olacak?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.