Emirates ve Air Canada Arasında Stratejik Ortaklık

Emirates ve Air Canada arasında stratejik ortaklık kurulmasına dair bir anlaşma imzalandı.

Bu yılın sonraki aylarında kapsamlı bir codeshare uygulamasına geçilerek, her iki havayolunun yolcularına daha fazla uçuş bağlantısı imkânı sunulacak.

Air Canada yolcuları Dubai ve ötesine, Emirates yolcularıysa Toronto ve ötesine eskisine göre çok daha rahat bir biçimde seyahat edebilecek.

Özellikle göçmen nüfusun yoğun bir biçimde yaşadığı Kanada için, Emirates’in güçlü olduğu Orta Doğu ve Hindistan pazarlarından yoğun bir talep gelmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere Emirates, herhangi bir havayolu ittifakına üye değil.

Şirket bunun yerine, gerekli gördüğü pazarlarda havayollarıyla bire bir stratejik ortaklıklar kuruyor.

Emirates’in en bilinen ve başarılı işbirliği, Avustrayalı Qantas’la yaptığı anlaşma.

İlk olarak 31 Mart 2013 tarihinde beş yıllığına başlayan işbirliği, önce 2018 – 2023, daha sonra da 2023 – 2028 dönemlerini kapsayacak şekilde iki kez uzatılmıştı.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.