Emtrasur - Boeing 747 Cargo

İran Bağlantılı Venezuela Uçağına Arjantin’de El Kondu

İran bağlantılı olduğu belirtilen ve Venezuelalı Emtrasur şirketi tarafından işletilen Boeing 747 tipi bir kargo uçağına Arjantin’de el kondu.

6 Haziran’da Buenos Aires Ezeiza Havalimanı’na gelen YV3531 tescil kodlu uçak, Meksika’dan Arjantin’e otomobil parçaları taşıyordu.

Yük boşaltılırken, uçakta on dördü Venezuelalı ve beşi İranlı olmak üzere toplam on dokuz kişinin bulunması, Arjantinli yetkililerin dikkatini çekti.

Emtrasur - Boeing 747 Cargo
Emtrasur – Boeing 747 Cargo

Bu arada ilginç bir gelişme yaşandı ve havalimanı işletmecisi, uçağa akaryakıt ikmâli yapmayı reddetti.

Bunun üzerine, 8 Haziran günü, Emtrasur uçağı akaryakıt almadan bir sonraki durağı olan Montevideo Havalimanı’na (MVD) doğru havalandı.

Fakat Uruguaylı yetkililer, uçağın kendi hava sahalarına girmesine izin vermeyince, Boeing 747, Buenos Aires’e geri dönmek zorunda kaldı.

Bundan bir yıl kadar önce İranlı Mahan Air tarafından Emtrasur’a satıldığı ve 2022’nin Ocak ayından itibaren yeni şirketinde faaliyete başladığı belirtilen uçağa Buenos Aires’e inişi sonrasında müdahale edildi.

Medyaya yansıyan iddialara göre işin arka planında, uçakta gereğinden fazla mürettebat bulunması ve bunların arasında İranlıların da olması yatıyor.

Bir diğer iddia ise Mahan Air’in 2011 yılından bu yana ABD’nin yaptırım listesinde yer aldığı ve meselenin bununla ilgili olduğu yönünde.

Venezuelalı personelin Arjantin’den ayrılmasına izin verilirken, İranlıların pasaportlarına el kondu.

Uçak hâlen burada beklemeye devam ederken, bu işin nasıl sonuçlanacağı belirsizliğini koruyor.