ITA Airways Pilotları Uçuş Sırasında Uyudu

ITA Airways’in New York (JFK) – Roma (FCO) seferini yapmakta olan bir uçağın pilotları uçuş sırasında aynı anda uyudu.

Olay, 1 Mayıs 2022 tarihinde meydana geldi.

AZ609 sefer sayılı Airbus A330-200 (EI-EJP) tipi uçağın pilotlarında, Fransa semalarından geçerken yaklaşık on dakika boyunca hiç bir ses çıkmadı.

Marsilya hava trafik kontrol kulesinin ısrarlı girişimlerine rağmen kokpitten herhangi bir cevap gelmeyince ortalık karıştı.

Fransız yetkililer muhtemel bir terör saldırısına karşı savaş uçaklarını kaldırmak üzereyken, ITA Airways pilotlarından cevap geldi.

Uçuş sorunsuz tamamlanırken, yapılan soruşturmada, olay sırasında yardımcı pilotun kurallar dahilinde bir şekerleme yaptığı ancak uyanık olması gereken kaptan pilotun da uykuya daldığı belirlendi.

Kaptan pilot işten çıkarılırken, kendisinin uyumadığını ve uçağın iletişim sistemindeki arıza sebebiyle kuleye zamanında cevap veremediğini iddia etti.

Share
Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!