İlker Aycı’nın Air India Macerası Başlamadan Bitti

İlker Aycı’nın Air India macerası başlamadan bitti.

Geçen ay Air India ile CEO ve genel müdürlük pozisyonu için ek sıkışan İlker Aycı, bu görevi kabul etmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Aycı açıklamasında şöyle konuştu:

“Şubat ayında açıklanan ve 1 Nisan itibariyle başlayacağım ilan edilen Tata Group bünyesindeki Air India CEO’luk görevinin Hindistan kamuoyunda bazı çevreler tarafından farklı bir zemine çekilme çabasını yakından izliyorum.

Kariyerim boyunca kurum menfaatini ve daha önemlisi kişisel hayatımla ailemin huzur ve güvenliğini ön planda tutmayı tercih eden bir yönetici olarak, bu tartışmalar sürecinde göreve başlamanın doğru ve onurlu bir seçim olmayacağına karar verdim.

Air India’yı yönetme ve geleceğini şekillendirme görevi için Tata Group’un şahsıma sunduğu bu teklife bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.

Ancak Tata Sons Yönetim Kurulu Başkanı Mr. N. Chandrasekaran ile de yaptığım görüşme sonucunda, ailemin huzuru ve mutluluğu için ve aynı zamanda global bir şirket olarak saygı duyduğum Tata Group’un olumsuz etkilenmemesi adına bu görevi uzun ve detaylı değerlendirmeler sonucunda reddetme kararı aldığımı kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Kariyerime farklı fırsatlarla devam edeceğimin; Türkiye’nin yetiştirdiği bir yönetici olarak global iş dünyasında değer yaratmak amacıyla çalışmalarımı sürdüreceğimin altını çizmek isterim.”

Hindistan’da Tepkiye Sebep Olmuştu

İlker Aycı’nın Air India CEO’luğuna atandığının duyulması, Hindistan’daki milliyetçi çevrelerde tepkiye yol açmıştı.

Aycı’nın Türkiye’deki siyasi bağlantıları gerekçe gösterilerek, hükümetin bu atamayı reddetmesi talep edilmişti.


Posted

in

,

Tags: