easyJet, Eğitmek Üzere 1.000 Adet Pilot İstihdamı Yapacak

Avrupa’nın önde gelen düşük maliyetli havayollarından easyJet, eğitmek üzere 1.000 adet öğrenci pilot istihdamı yapacağını duyurdu.

EasyJet böylece, “Generation easyJet Pilot Training” adını verdiği eğitim programına iki senelik bir aranın ardından yeniden öğrenci pilot kabul etmeye başlamış olacak.

Söz konusu öğrenci pilot sayısı, önümüzdeki beş yıllık bir süreyi kapsıyor.

Eğitilen yeni pilotların ilk bölümünün, 2024 yılından itibaren easyJet filosunda görev yapmaya başlaması hedefleniyor.

EasyJet ayrıca, dünya genelindeki pilotların sadece %6’sının kadın olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde bu oranı artırma yönünde adımlar atacağını belirtti.

18 yaşını doldurmuş olmak, Avrupa Birliği, İngiltere ve İsviçre’de çalışma iznine sahip olmak, İngilizce bilmek, gerekli eğitim seviyesinde bulunmak ve en az 1.57 m. boyunda olmak, easyJet’in pilot yetiştirme programına başvuru için talep ettiği temel özellikler.

EasyJet’in bu duyurusu, krizi atlatma yolunda önemli bir adım şeklinde değerlendirilebilir.

Zira Covid-19 krizi sebebiyle özellikle Avrupa’da işini kaybeden pilot sayısı çok yüksekti.

Share

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.