Melbourne Havalimanı, Tek Kullanımlık Plastik Malzemeleri Kaldırıyor

Melbourne Havalimanı, tek kullanımlık plastik malzemeleri kaldırmayı planlıyor.

Melbourne’ün bulunduğu Victoria eyaleti, 2023 sonuna kadar tek kullanımlık plastik malzemelerin tamamen kaldırılması hedefini koymuştu.

Melbourne Havalimanı ise bu hedefe, bu yıl içinde ulaşmayı planlıyor.

Halihazırda bir kere kullanılıp çöpe atılan ve çevre açısından çok ciddi zararı bulunan tüm bardak, tabak, çatal, bıçak, pipet ve benzeri şeyler kullanımdan kaldırılacak.

Bunların yerine, bambu gibi malzemeden üretilen ve geri dönüştürülebilir özelliğe sahip eşya kullanılacak.

Son dönemde dünyanın bir çok bölgesinde yaşanan olağan dışı meteorolojik hareketler, iklim değişikliği konusunun çok daha ciddi bir biçimde ele alınmasını sağlıyor.

Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda yenilenebilir ve temiz enerji ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı hususlarının hem havalimanı hem de havayolu işletmelerinin gündeminde önemli yer tutacağını tahmin ediyorum.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.