Yolculardan Test İsteyen Ülkelerin Arasına ABD de Katıldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ülkeye gelen yolcuların Covid-19 testi yaptırması ve negatif bir sonuç elde etmiş olması şartını arayacak.

Söz konusu uygulama, 26 Ocak 2021 tarihinde başlayacak.

İki yaşından büyük tüm yolcuların, seyahat tarihinden en fazla üç gün öncesine kadar test yaptırmış olması gerekecek.

Aktarmalı yolcular, bu şarttan muaf tutulacak.

Covid-19 testinin ayrıca, ABD iç hatlarında seyahat edecek yolculardan da istenmesinin gündeme geldiği ancak bunun kabul edilmediği söyleniyor.

Neticede böylece, yakın bir zamana kadar test talebinde bulunmayıp bu kararını değiştiren ülkelerin arasına ABD de katılmış oldu.

Hatırlanacağı üzere Türkiye, 30 Aralık 2020 tarihinden itibaren ülkeye varan tüm yolculara negatif sonuçlu Covid-19 testi şartı getirmişti.

Son olarak Kanada (7 Ocak 2021) ve İngiltere (15 Ocak 2021) yine çok geç bir biçimde bu uygulamayı mecbur tutan ülkelerdi.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.