Dubai Havalimanı’nın Klima Sistemi Satışa Çıkarıldı

Bugünleri de gördük.

Dubai Havalimanı’nın klima sistemi satışa çıkarıldı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, bu işlem için Standard Chartered adlı firmayla bir danışmanlık anlaşması imzalandı.

Dubai Havalimanı’nın klima sistemine 750 milyon USD civarında bir değer biçildiği belirtiliyor.

Klima sistemini satın alacak veya kiralayacak olan yatırımcı, söz konusu sistemi uzun vadeli bir biçimde işletecek ve bunun karşılığında sözleşme süresi boyunca belli bir gelir elde edecek.

Daha açık bir biçimde ifade etmek gerekirse, Dubai Hükümeti, kendisine ait bir işletmeyi (klima) satarak taze finansman elde etmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda, konusunda uzman bir firmanın devreye girecek olmasıyla birlikte sistemin daha verimli bir biçimde işletilerek, Dubai Havalimanı’nın soğutma giderlerinin azaltılması da ihtimal dahilinde.

Dubai Havalimanı, sahip olduğu üç terminal binasında 2 milyon m²’yi aşan toplam kullanım alanıyla, bu bakımdan dünyanın en büyük havalimanı unvanını taşıyor.

Yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceye yaklaştığı Dubai’de böylesine büyük bir alana sahip binaların soğutulması başlı başına dev bir operasyon anlamına geliyor.

Bakalım Dubai Hükümeti bu niyetinde başarılı olabilecek ve havalimanının klima sistemini işletecek bir özel girişim bulabilecek mi?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.