Lufthansa Yılın Son Aylarında Uçuş Sayısını İyice Azaltıyor

Lufthansa, yılın son üç ayındaki uçuş sayısını iyice azaltıyor.

Lufthansa, Ekim – Aralık dönemindeki uçuş sayısını, geçen yılın aynı dönemine göre dörtte birine indiriyor.

Daha önceki planlamalarda, yılın son çeyreğinde, Covid-19 krizi öncesindeki seviyenin yarısı kadar kapasite arz edilmesi ön görülüyordu.

Ancak son haftalarda Avrupa genelinde yeniden artışa geçen Covid-19 vakaları sebebiyle Lufthansa, planlanan uçuş sayısını dramatik bir biçimde azalttı.

Bu sayede bu zor dönemde şirketin nakit akışının ciddi bir sorun yaşanmadan devam etmesinin sağlanması hedefleniyor.

Zira sadece Temmuz – Eylül döneminde Lufthansa’nın kasasından çıkan nakit miktarı 2 milyar Euro’yu bulmuştu.

Bununla birlikte, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında uçuş sayısının bir nebze de olsa artması ve buna paralel olarak alınan mâlî tedbirler sonrasında, şirketin gelir/gider dengesi nispeten yoluna girmişti.

Lufthansa’nın grup olarak sadece bu yılın son çeyreğinde değil, 2021’in ilk üç ayında da benzer bir taktik izleyeceği ve uçuş sayısını mümkün olan en az seviyede tutarak bu zorlu dönemi atlatmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

Share

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.