FAA, Boeing 787 Tipi Uçaklarda Bazı Değişiklikler Talep Etti

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), Boeing 787 tipi uçaklarda bazı değişiklikler yapılmasını talep etti.

Yapılan açıklamaya göre, Boeing 787’lerin uçuş kontrol yazılımında ve bazı parçalarında bir takım düzeltmeler yapılması gerekiyor.

FAA, ilgili yazılım ve parçalardaki sorun sebebiyle, uçuş emniyetini etkileyebilecek aksaklıklar yaşanabileceğine dikkat çekti.

Boeing 787 wind test

Kurum tarafından konu hakkında yayımlanan uçuşa elverişlilik yönergesinde (Airworthiness Directive), 787’nin tekerlek ve lastiklerindeki bazı bölgelerin kolaylıkla zarar görebileceği ve bunun sonucunda daha uçak yerdeyken, fren ve dümen sistemlerinde güç kaybı yaşanabileceği belirtildi.

Bu soruna karşı uçağın ilgili bölümüne hidrolik özellikli bir tüp yerleştirilmesi ve uçuş kontrol yazılımının güncellenmesi talimatı verildi.

Boeing şimdilik bu gelişmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!