iPad_reading

Elektronik Cihaz Yasağı, Havayollarını Olumsuz Etkiledi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), ABD’nin geçtiğimiz Mart ayında yürürlüğe koyduğu ve kamuoyunda ‘laptop yasağı’ olarak bilinen yasakların, aralarında Türk Hava Yolları, Emirates, Qatar Airways ve Etihad Airways’in de olduğu havayolu şirketlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Orta Doğu bölgesi ile ABD arasındaki uçuş sayısında azalma yaşandı.

iPad_reading
Açıklamada, geçtiğimiz Nisan ayında toplam uçak yolculuğu talebindeki artışın yüzde 10,7’nin üzerine çıkmasına rağmen, Orta Doğu merkezli havayollarında bu büyümenin son beş yıllık ortalamanın gerisinde kaldığını bildirildi.

Bu durum başka hiç bir bölgede gözlemlenmedi.

ABD, Mart ayında aldığı bir kararla Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye dahil, 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye giden uçaklarda dizüstü bilgisayar gibi büyük elektronik araçların kabine alınmasını yasakladı.

Gerekçe olarak elektronik cihazlara gizlenebilecek bir bombanın kabine girme olasılığı gösterildi.

Yasak; Emirates, Qatar Airways ve THY gibi havayolu şirketlerini etkiliyor.

İlk Defa Düştü

IATA, Orta Doğu ile ABD arasında Mart ayında kilometre/yolcu geliri olarak ölçülen trafiğin yıllık bazda yedi yıldır ilk kez yüzde 2,8 düştüğünü açıkladı.

IATA baş ekonomisti Brian Pearce dün yaptığı açıklamada, “Emin olmak için henüz erken ancak bu rakamlar yolculuklar üzerinde bir etkinin var olduğunu gösteriyor” dedi.

ABD, aynı yasağa Avrupa’dan gelen uçuşları da dahil etme eğilimini ifade etmişti.

Ancak Avrupa ülkeleriyle yapılan görüşmeler sonunda bu konuda bir karar henüz açıklamadı.

IATA, yasak nedeniyle bilgisayarların uçakların kargo bölümüne alınması uygulamasına karşı alternatifler öneriyor.

Bunlar arasında havalimanlarında daha etkin tarama sistemleri, güvenlik personelinin daha iyi eğitimi ve patlayıcı izi süren eğitimli köpeklerin kullanılması gibi alternatifler var.

Toplam Zarar 1,4 Milyar USD’ye Çıkabilir

IATA’nın tahminine göre yasağın Avrupa’ya da uygulanması, yolcuların uçuş sırasında çalışamamaları nedeniyle üretkenlikte 1,4 milyar USD zarara yol açabilir.

ABD ile Avrupa arasında uygulanacak yasaktan, United, Delta, American Airlines, Lufthansa, British Airways, Air France-KLM ve Norwegian Air Shuttle gibi hem Amerikan hem Avrupa havayolları etkilenebilir.


Posted

in