Irkut MC-21, Kaç Adet Satar?

Irkut MC-21 ilk uçuşunu gerçekleştirdi (28 Mayıs 2017)

Bu yazı, Kokpit.aero‘nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Rusya’nın uzun yıllar sonra tek koridorlu pazarda tekel konumunda olan Boeing ve Airbus’a karşı geliştirdiği yolcu uçağı MC-21-300, 28 Mayıs 2017 tarihinde ilk uçuşunu yapmıştı.

Rus uçağının, pazarda Boeing 737 ve Airbus A320 gibi yıllardır kendini kanıtlamış iddialı uçaklara kaşı rekabet şansının ne olacağı merak edilirken, Rus yetkililerden satış konusunda kendinden emin açıklamalar geliyor.

Rusya Ticaret ve Endüstri Bakanı Denis Manturov, Batı standartlarında imâl edilen MC-21 için 2037 yılına kadar 1.000 adet satış yapacaklarını söyledi.

Uçağın hem performans hem de fiyat olarak çok cazip olduğunu kaydeden Manturov, yüksek teknolojili compozit uçağın pazardaki rakiplerine oranla operasyon giderlerinin yüzde 12-15 daha düşük olacağını ileri sürdü.

Bakan Manturov, MC-21 modelinin hükümet olarak hem iç pazar hem de uluslararası pazarda tanıtımı için her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi.

Airbus’ın global Pazar araştırmasına göre Rusya ve Bağımsız Devlet Topluluğu ülkelerinde 2035 yılına kadar 1.200 yeni uçağa ihtiyaç duyulacak. Bu uçakların 1.000 adedini tek koridorlular oluşturacak.

MC-21 şu ana kadar 175 kesin sipariş alırken, 50 adetlik siparişle Aeroflot en büyük müşterisi.

Uçağın üreticisi Irkut şirketi ilk uçuşun ardından Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansı’na Pratt & Whitney PW1400G motorları için sertifikasyon başvurusunda bulundu.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.