Zagreb Havalimanı’nın Yeni Terminali Açıldı

Aralarında TAV Havalimanları’nın da yer aldığı bir konsorsiyum tarafından işletilmekte olan Zagrep Havalimanı’nın yolcu kapasitesini yıllık 5 milyona çıkaran yeni terminal binası, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenković’in de katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

TAV Holding bünyesindeki şirketlerden BTA, 11 farklı yiyecek-içecek noktasıyla yeni terminalde yerini aldı.

Zagrep ile Dubrovnik arasında bu sabah Croatia Airlines tarafından icra edilen OU660 sefer sayılı uçuş, yeni terminalin ilk yolcularını taşıdı.

Yeni terminale varan ilk uçak ise, Qatar Airways’in Doha – Zagreb seferini yapan uçak oldu.

Sırbistan’ın bayrak taşıyıcı şirketi Air Serbia da komşu ülkedeki bu önemli gelişmenin şerefine, bugünkü Belgrad – Zagreb seferini filosundaki Airbus A330 tipi uçakla gerçekleştirdi.

Yeni terminalin açılış törenine, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’in yanı sıra, Ulaştırma Bakanı Oleg Butkovic, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ve BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur’un da aralarında olduğu yaklaşık 500 davetli katıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener;

“Hırvatistan’da son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük altyapı yatırımı olan yeni yolcu terminali modern mimarisi ve son teknolojiye sahip altyapısıyla Zagrep’i bölgenin de öne çıkan havalimanlarından biri haline getirecek. Havalimanı yapım ve işletmesinde tüm dünyada tercih edilen bir marka olarak bu projede yer almaktan memnuniyet duyuyoruz. Uluslararası ortaklarımız Group ADP ve Bouygues ile Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz ilk proje Zagreb oldu; ikinci proje ise Küba Havana olacak. Türkiye ve Hırvatistan arasındaki iyi ilişkilerin ve işbirliğinin daha da gelişmesine katkı sunacağına inanıyoruz” dedi.

Yaklaşık 330 milyon Euro tutarında bir yatırımla hayata geçirilen yeni terminal 65 bin metrekarelik alana, sekiz yolcu köprüsüne, 30 check-in kontuarına ve 1.100 araçlık bir otoparka sahip.

Önümüzdeki dönemde terminal kapasitesinin yıllık 8 milyon yolcuya kadar çıkarılması planlanıyor.

TAV Havalimanları’nın projeyi yürüten konsorsiyumda %15 oranında payı bulunuyor.

Konsorsiyum, Zagreb Havalimanı’nın işletmesini Aralık 2013’te devraldı ve 2042 yılına kadar işletmesini sürdürecek.

Yeni terminal inşaatı Mayıs 2014’te başladı. Zagreb Havalimanı 2016’da, önceki yıla göre %7 artışla yaklaşık 2,8 milyon yolcuya hizmet verdi.

BTA, Yeni Markalarıyla Zagreb’de

TAV Havalimanları iştiraki BTA da, Zagreb Havalimanı’ndaki yeni terminalin hizmete girmesiyle birlikte operasyonunu genişletti.

Havalimanındaki yiyecek içecek noktalarının sayısını 11’e ulaştıran BTA, Zagreb’de çift haneli büyüme bekliyor.

Yurt içinde 5, yurtdışında 11 havalimanında yiyecek içecek hizmeti sunan BTA, Zagreb’de 13 yıllığına yiyecek – içecek alanlarını işletecek.

BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur;

“Misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ediyor ve ona uygun konseptler hayata geçiriyoruz. Zagreb’de de bunu tekrarlayacağız. Sevilen konseptlerimiz Cakes & Bakes, Needstop, BrewMark ve POM ile hizmet verirken, yeni markalarımız ev yapımı doğal dondurmaları, butik pastane ürünleri ve kaliteli kahveleri ile Antonia ve dünya sokak lezzetlerinin çeşitliliğini ve canlılığını yansıtan Spread’i de misafirlerimizle ilk defa burada tanıştıracağız. Zagreb Havalimanı’nda günde ortalama 2 bin 500 misafirimize hizmet vereceğiz” dedi.

BTA, Zagreb Havalimanı yiyecek-içecek alanlarının işletmesi için açılan ihaleyi Ekim 2015’te kazandı ve Ağustos 2016’da faaliyete başladı.

BTA, terminal içindeki yiyecek-içecek alanlarını işletmenin yanı sıra sekiz havayolunun uçak içi ikramlarını hazırlıyor ve havalimanındaki tek özel yolcu salonunu işletiyor.

Yeni terminal binasının yaklaşık 600 m2’lik duty-free alışveriş alanı ise Fransız Aelia firması tarafından işletilecek.


Posted

in