American Airlines, Uçağa Biniş Sıralamasını Değiştiriyor

American Airlines, yolcuların uçağa biniş sıralamasını değiştiriyor.

1 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayacak yeni uygulamada, yolcular dokuz farklı kategoriye ayrılmış durumda.

Havayolunun bu ay içerisinde pazara sunduğu en yeni fiyat segmenti olan “Basic Economy“, uçağa biniş sıralamasının en sonunda yer alıyor.

American Airlines tarafından “basitleştirilmiş” olarak tanımlanan yeni uygulamada uçağa biniş sıralaması şu şekilde olacak:

American uçuşlarında biniş önceliği, şirketin sadece davet usulü katılanabilen ConciergeKey adlı çok özel program üyelerinde.

Bunun ardından, dokuz grupluk liste geliyor.

Group 1 – First Class yolcuları, ABD ordusunda görev yapan askerler, iki kabin sınıfı bulunan dış hat uçuşlarındaki Business Class yolcuları
Group 2 – Executive Platinum ve oneworld Emeralds üyeleri ile üç kabin sınıfı bulunan uçaklardaki Business Class yolcuları
Group 3 – Platinum Pro, Platinum ve oneworld Sapphire üyeleri
Group 4 – Gold, oneworld Ruby, Alaska Airlines MVP® üyeleri, AirPass üyeleri, Premium Economy yolcuları, Citi® / AAdvantage® Executive üyeleri ve öncelikli biniş opsiyonunu satın almış olan yolcular
Group 5 – Main Cabin Extra, Eligible AAdvantage® üyeleri ve kurumsal program üyeleri
Group 6 – Yukarıdaki grupların hiç birine dahil olmayan yolcular
Group 7 – Yukarıdaki grupların hiç birine dahil olmayan yolcular
Group 8 – Yukarıdaki grupların hiç birine dahil olmayan yolcular
Group 9 – Basic Economy sınıfından bilet almış olan yolcular

Bu kadar farklı grubun olması, “Acaba gerçekten biniş sırasında bunlara dikkat ediliyor mu?” sorusunu akıllara getirebilir.

ABD havalimanlarından yaptığımız uçuşlardaki gözlemlerimiz bize bu ve benzeri kuralların, Amerikalı taşıyıcılar tarafından başarıyla uygulandığını gösteriyor.

1- Yolcular, hangi sırada durmaları gerektiği konusunda bir hayli bilinçli.

2- Yer hizmetleri memurları, biniş önceliğinin hangi yolcu grubunda olduğu noktasında hassas.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.