AirAsia X, ABD’ye Uçuş İzni Aldı

AirAsia X_ad_Kuala Lumpur_Sentral Station_June 2015

AirAsia X’e ait bir reklam, Kuala Lumpur merkez garında… (Haziran 2015)

Geçtiğimiz günlerde Norwegian’ın aldığı uçuş izninin ardından bu kez sıra AirAsia X’e geldi.

Malezya merkezli AirAsia X, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) tarifeli sefer yapma iznini alan Asyalı ilk düşük maliyetli taşıyıcı oldu.

AirAsia X, ABD’deki herhangi bir kente uçuş yapabilecek.

Şirketin verdiği bilgiye göre ilk aşamada, aralarında Hawaii’nin de bulunduğu bir kaç farklı Amerikan kentine uçuş planlanacak.

Şu ana kadar daha ziyade Asya, Avustralya ve Ortadoğu’ya odaklanmış olan şirket böylece, yeni bir açılım ve atılımı gerçekleştirmiş olacak.

Amerikalı taşıyıcıların bu gelişmeye vereceği tepki merak konusu.

Özellikle yeni başkan Donald Trump’ın yüksek bir sesle dillendirdiği “korumacı” politikalar düşünüldüğünde, önümüzdeki dönemde ABD havayolu pazarının nasıl şekilleneceğini şimdiden kestirmek biraz güç.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir diğer uzun menzilli – düşük maliyeti taşıyıcı Norwegian da kısa bir süre önce, Avrupa Birliği içerisindeki noktalardan ABD’ye sefer yapmaya hak kazanmıştı.

Buna ilave olarak daha dün, Emirates’in, Atina üzerinden New York’a günlük sefer başlatacağı bilgisi gelmişti.

Havayolu 101 olarak düşüncemiz, ABD’li havayolu şirketlerinin de yeni başkan Trump nezdinde lobi faaliyetlerine başlayacağı yönünde.

Transatlantik ve Transpasifik pazarı belli ki, iyice ısınacak…

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!