MH370’in Akıbeti Ne Oldu?

Malaysia Airlines - Boeing 777 (MH370)

Malaysia Airlines – Boeing 777 (MH370)

Bu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Malezya Havayolları’nın 8 Mart 2014 tarihinde MH370 sefer sayılı Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken kaybolan Boeing 777 uçağı ile ilgili şok bir açıklama geldi.

Arama çalışmalarını yürüten Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu (ATSB) Direktörü Peter Foley, Hint Okyanusu’nda iki yıldır yapılan aramalara rağmen enkazına ulaşılamayan uçağın bir kaza sonucu düşmediğinin neredeyse kesinleştiğini bildirdi.

Foley, enkaz parçalarından elde edilen bulguların uçağın bir yere inmeye çalıştığı iddialarını çürüttüğünü kaydetti.

Yeni uydu bilgileri ışığında uçağın iletişim ve konum bildirim sistemi uçak Malezya’nın doğu sahillerine varmadan kapatılmış.

Bundan kısa bir süre sonra da uçak Malezya ve Vietnam hava kontrol sahası sınırında iken transponder devre dışı bırakılmış.

Amerikalı yetkililer de MH370’deki iki haberleşme sisteminin ayrı ayrı kapatıldığını ve bunun da insan eliyle yapıldığını açıklamışlardı.

Tolga Ozbek

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.

error: Content is protected !!