Lufthansa Yönetimi, Kabin Memurları ile Anlaştı

Lufthansa-wine_First ClassBu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Geçen yıl kabin personelinin uzun süreli grevleriyle sarsılan Lufthansa, çalışanların bağlı bulunduğu UFO sendikasıyla toplu iş sözleşmesi konusunda uzlaştı.

Alman Havayolları Lufthansa’nın kabin memurlarının bağlı bulunduğu Bağımsız Kabin Personeli Sendikası (UFO), kendilerine önerilen yeni toplu iş sözleşmesini kabul etti.

Lufthansa yönetimi de, kabin personelinin çalışma koşulları ve ücret artışlarını belirleyen yeni tekliflerinin kabul edilmesini memuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Geçen yıl kabin personelinin 7 gün boyunca greve gitmesi yüzünden binlerce uçuşu iptal olan, yolcuları mağduriyet yaşan Lufthansa, uzun vadeli bu anlaşmayla kabini garantiye almış oldu.

Zira söz konusu toplu iş sözlemesi kabin personelinin 2023 yılına kadar istihdamını ve ücret artışlarını garanti altına alıyor.

13 binden fazla kabin ekibini temsil eden UFO ile Lufthansa arasındaki kriz, iki yıl önce yönetimin emeklilik sistemini pahalı olduğu gerekçesiyle değiştirmek istemesiyle patlamıştı.

Lufthansa’nın kabin personelinin büyük çoğunluğu yapılan oylama sonrası yeni toplu iş sözleşmesi paketinin onaylanmasından yana tercih yapmıştı.

Lufthansa İnsan Kaynakları Başkanı Bettina Volkens, herkes için en önemli konunun Lufthansa olduğunu belirterek, “Artık bundan sonra kabin personelimiz ile birlikte şirketimizin geleceğine bakacağız” dedi.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.