TAV, Harvard Business School’da Ders Oldu

TAV_CEO_Sani Sener_Harvard Business School_Feb 2016

TAV CEO’su Sani Şener, Harvard Business School’da ders verdi.

Bu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Türkiye’den çıkıp dünya markası haline gelen TAV Havalimanları Holding, Harvard Business School’da ders oldu. Yönetim biliminin önde gelen okulunda bu dersi, şirketin başarılı CEO’su Sani Şener verdi.

Havalimanı yapımı ve işletmeciliğinde dünyanın en büyük grupları arasında yer alan TAV’ın iş modeli ve büyüme stratejisi, yönetim bilimleri alanında dünyanın önde gelen okullarından Harvard Business School’da (HBS) ders oldu.

Bu ders, ABD’nin Boston kentinde, şirketin CEO’su Sani Şener’in katılımı ile gerçekleştirildi.

Daha önceden Harvard Business School Öğretim Üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer ve HBS İstanbul Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Esel Çekin tarafından kaleme alınan vaka çalışmasında, TAV’ın küresel pazarda önemli bir markaya dönüşme yolculuğu anlatılarak, entegre hizmet sunmaya dayanan iş modeliyle rakiplerinden ayrıştığı vurgulanmıştı.

Ayrıca yapılan vaka çalışmasında, bir Türk şirketinin sıfırdan, yap-işlet-devret projesiyle çıktığı yolda, vizyonunu ve hedeflerini geniş tutup dünyanın en büyük havalimanı işletmesi platformlarından biri haline gelmesi yer aldı.

Geçtiğimiz ay İstanbul’da yapılan tanıtımın ardından bugün Sani Şener, Harvard Üniversitesi’nde o derse girdi.

TAV’ın iş modelini anlatan Şener’i, okulun Executive Education 92 öğrencileri dikkatle dinledi.

Bu sınıfın öğrencileri, 92 uluslararası şirketin başkan ve CEO’larından oluşuyor.

TAV’ın Hikâyesinden Etkilendiler

Harvard’ta görev yapan 25 profesörlük ekip, 3 yıl önce Türkiye’yi ziyaret etmiş ve 12 farklı şirketle görüşmüştü.

Bu şirketler arasında TAV’ın öyküsünden yola çıkan ekip, stratejik olarak çok etkilendiği bu hikâyeyi iki farklı açıdan inceleyerek bir ders haline getirdi.

Tolga Ozbek

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.

error: Content is protected !!