THY_Turkish Airlines_izmir_adb_Boeing 737_körük_Apr 2015

SHGM, İzmir’den Uçacak Havayolu Şirketlerine Teşvik Veriyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İzmir’den yurt dışına yapılan uçuşların arttırılması amacıyla teşvik genelgesi yayımladı.

İzmir’den yapılacak uçuşların desteklenmesi amacıyla hazırlanan teşvikte, buradan uçacak havayolu şirketlerine dış hat uçuş izinleri konusunda kolaylık gösterilecek.

THY_Turkish Airlines_izmir_adb_Boeing 737_körük_Apr 2015
THY’ye ait bir Boeing 737, İzmir Havalimanı’nda yolcularını bekliyor

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan yurtdışına uçuş hizmeti verilmeyen noktalara uçuşları teşvik etmek amacıyla yayımlanan genelge ile uygulamanın kapsamı ve nasıl yürütüleceğine ilişkin usul ve esaslar belirlendi:

İkili Hava Ulaştırma Anlaşmalarının verdiği haklar doğrultusunda yürütülecek olan teşvik uygulaması, yeni hatlar için geçerli olacak ve halen uçuş yapılan hatları kapsamayacak.

Genelgeye göre; İzmir’den yurt dışında yeni bir noktaya uçuş başlatmak isteyen havayolu işletmelerinin haftalık seferleri yaz döneminde 3, kış döneminde 2 frekanstan az olmayacak şekilde düzenlenecek.

Izmir Havalimani_Airport_Terminal_ADB_001
İzmir Havalimanı Terminal Giriş Kapısı

Bu kapsamda SHGM’ye yaptığı başvurusu kabul edilen havayolu en geç 3 ay içinde sefer başlatmadığı takdirde tahsis edilen hat ikinci bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek.

Seferlere öngörülen süre zarfında başlayan havayolunun 3 yıl süreyle açtığı hattı geliştirebilmesi için SHGM tarafından başka bir işletmeye izin verilmeyecek.

Havayolunun teşvik edilen hattaki konumunu kötüye kullanarak fahiş bedelle bilet satışı yaptığının tespiti halinde ise SHGM tarafından hattın iptali veya ilave yaptırım mümkün olabilecek.

Teşvikli hattan yararlanmak isteyen havayollarının başvuru şeklini de belirleyen genelgeye göre iki aşamalı bir süreç takip edilecek.

İlk etapta, yerli havayolu işletmeleri İzmir’den yurt dışına uçmak istedikleri destinasyon noktası, yaz ve kış dönemlerinde başlangıçta kaç frekans planladığı ve seferin başlama tarihini içerecek şekilde SHGM’ye yazılı başvuruda bulunacak.

Izmir Havalimani_Airport_Terminal_ADB_002
İzmir Havalimanı İç Hatlar Gidiş Salonu

Bu aşamada havayolları tüm taleplerini 1 Ocak 2016 tarihine kadar yapacak ve bu başvurular toplu olarak SHGM tarafından değerlendirilmek suretiyle hattın kime tahsis edildiğine karar verilecek.

İlk aşamanın tamamlanmasının ardından havayolları tarafından yapılacak müteakip talepler, diğer yerli taşıyıcılara da bildirilecek ve 15 gün süre verilerek ilgili hat için taleplerinin olup olmadığı konusunda geri bildirim istenecek.

Gelen talepler doğrultusunda SHGM’nin hattın tahsisine ilişkin kararı web sayfasından duyurulacak.

SHGM’nin dış hatlar teşvik genelgesi, 1 Ocak 2019 tarihine kadar yürürlükte kalacak.


Posted

in

,