Atlanta Airport_ATL_google earth

Atlanta Hartsfield-Jackson (ATL) Havalimanı Analizi

[table id=6 /]

[table id=7 /]

Atlanta Airport_ATL_google earth

[table id=2 /]

[table id=3 /]

[table id=4 /]

[table id=5 /]

Aylık Uçuş Sayısı

Atlanta Havalimanı‘nda, Şubat ve Kasım aylarında mevsimsel bir trafik azalması görünse de, meydana hemen hemen her ay birbirine yakın bir trafik seyri hakimdir.

Yılın en yoğun ayı olan Ağustos ayını baz alarak, bu havalimanındaki uçuş trafik dalga yapılarını analiz etmeye çalışacağız.

Atlanta_ATL_aylık uçuş frekansı_yolcu uçakları
Atlanta (ATL) – Aylık Uçuş Frekansı – Yolcu Uçakları

Tarife Dalga Yapısı

Havayolu şirketleri; network yapıları, filo durumları, trafik akışları, uçucu ekip yeterlilikleri gibi iç faktörlerini ayarladıktan sonra, operasyon yapacakları havalimanı kısıtları, operasyonel ve ticari anlaşmalar, havalimanı ulaşımı gibi dış faktörleri göz önüne alarak tarifelerini hazırlayıp, gerekli onaylar akabinde yayınlarını yapıp, ilgili sistemlere tanıtırlar.

İyi bir networke sahip havayolu şirketleri özellikle aktarmalı yolcularını belirli paternlerde HUB dediğimiz dağıtım üssüne toplayıp, varan uçakları en kısa sürede bir sonraki sefere hazır hale getirerek, transfer edilmiş yolcuları gidecekleri havalimanlarına en az bekletme ile taşımak ister.

Gerek HUB taşıyıcısı firmanın gerekse de diğer havayollarının oluşturmuş olduğu tarife her zaman, uçulan havalimanının kapasitesi ile uyumlu olmalıdır.

Havalimanı otoriteleri en iyi operasyonu sağlamak amacı ile belirli saatlerde belirli havayolu şirketlerine uçuş izni verirken, bazılarına sonraki veya önceki saatleri önerebilmektedir.

Buna kısaca, “slot uygulaması” denir.

Slot; koordine edilen bir havalimanında, belirli bir gün ve saatte iniş veya kalkış amacıyla havaalanı alt yapısının tamamını kullanmak üzere koordinatörlük tarafından ilgili tarife döneminde uygun olarak verilen izin olarak da tanımlanabilir.

Çalışmamızda, tarife dalga yapısını, havayolu şirketlerinin yayınlamış olduğu tarifelere göre bir havalimanındaki tüm veya kısmi seferlerin 5’er dakikalık ilerlemelerle, son 60 dakikanın frekans veya koltuk adedi bazında hareketli toplamı olarak göstereceğiz.

Yani grafikteki herhangi bir noktayı, kendisinden önceki 60 dakikalık bir periyodun toplamı olarak değerlendiriyoruz.

Analizimizde sadece tarifeli yolcu uçaklarına ait veriler kullanılmış; kargo uçakları, özel jetler ve hava taksiler dahil edilmemiştir.

Ağustos ayı içerisindeki bir Cuma gününe ait tarifeli seferlere göre oluşturulmuş dalga yapıları şu şekildedir:

Tüm Uçuşlar Varış ve Kalkış Sefer Sayısı

Sabah 09:00-10:00 arasında ilk ana dalga, öğleden sonra 15:00-16:00 arasında ikinci ana dalga ve bu iki ana dalga arasında iki ara dalga; akşam 19:00-20:00 arası üçüncü ana dalga ve hemen akabinde 21:00-22:00 arası son dalga olmak üzere, Atlanta Havalimanı’nda dört ana dalgadan oluşan bir tarife yapısı mevcuttur.

Havalimanında gece uçuş yasağı (night curfew) olmamasına rağmen, iç hat uçuşlarının toplam içerisinde %90 gibi yüksek bir paya sahip olması sebebiyle, gece yarısından sabah saat 06:00’ya kadar olan süre içerisinde bu meydandan son derece az sayıda uçuş yapılmaktadır.

Atlanta_ATL_Tarife Dalga Yapısı_kalkış-varış_toplam
Atlanta (ATL) – Tarife Dalga Yapısı – Kalkış Varış Toplam

 

Atlanta_ATL_Tarife Dalga Yapısı_kalkış-varış
Atlanta (ATL) – Tarife Dalga Yapısı – Kalkış Varış

İç Hat ve Dış Hat Kalkış Sefer Sayısı

Atlanta_ATL_Tarife Dalga Yapısı_dış hat-iç hat
Atlanta (ATL) – İç ve Dış Hat Kalkış Sefer Sayısı

HUB Taşıyıcı ve Diğerleri Kalkış Sefer Sayısı

Atlanta_ATL_Tarife Dalga Yapısı_5 Dakikalık Hareketli Toplam
Atlanta (ATL) – HUB Taşıyıcı ve Diğerleri Kalkış Sefer Sayısı

Kaynaklar: OAG, CAPA, Wikipedia, Google Earth

Havayolu 101’de yayınlanan tüm havalimanı analizlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Comments

2 responses to “Atlanta Hartsfield-Jackson (ATL) Havalimanı Analizi”