UTC Nedir?

UTC (Coordinated Universal Time) ya da Türkçe deyimiyle Eşgüdümlü Evrensel Zaman nedir; biliyor musunuz?

UTC zaman biriminin özellikle havacılıktaki önemi bir hayli büyüktür.

Günlük operasyona yönelik olarak yayımlanan hava durumu raporları, uçuş planları gibi bir çok kritik dokümanda, UTC ya da diğer bir adıyla ZULU (Z) sistemi kullanılır.

Bu sayede, saat dilimi farkından doğabilecek anlaşmazlıklar engellenir ve ortak bir zaman planlaması yapılabilmesinin önü açılır.

UTC, ilk olarak 1960 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

UTC_time_zaman_saat_clock_antarctica

UTC

UTC, Fransızca Temps universel coordonné ve İngilizce Coordinated Universal Time kelimelerinin bir kısaltmasıdır.

Fransızca (TUC) ve İngilizce (CUT) kısaltmalar üzerinde fikir birliği sağlanamadığı için, her ikisinden farklı olarak UTC üzerinde karar kılınmıştır.

UTC atomik şekilde hesaplandığından, güneş zamanına göre hesaplanan GMT ile arasında çok küçük farklılıklar vardır ancak bunlar gündelik kullanımı etkilemez.

UTC, yaz saati – kış saati uygulamalarına göre değişmez.

Türkiye, Doğu Avrupa Zaman Dilimi’ndedir; bu yüzden Türkiye saati UTC+2, yani UTC’den iki saat ileridedir.

Yaz saati uygulaması ile saatlerin bir saat ileri alındığı dönemlerde, Türkiye saati, UTC+3 olmaktadır.

Önemli not: 2016 yılında Türkiye’de yaz/kış saati uygulamasının kaldırılması ve ülke genelinde uygulanan saat diliminin bir saat ileri alınması sebebiyle, Türkiye’nin saati tüm yıl boyunca UTC+3 şeklinde gerçekleşmektedir.

UTC zaman dilimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.