Thai Airways_Business Class_Airbus A340_Jan 2011

Uzun Uçak Yolculukları Öncesi Bilmeniz Gereken 9 Şey

Uçtuğunuz ülke ile yaşadığınız yer arasında altı saatten fazla saat farkı varsa, uyku düzeniniz büyük ihtimalle bozulacaktır.

İnsanın hormon sistemi, gün ışığından çok fazla etkilenir.

Jetlag denilen uyku bozukluğu en çok batıya doğru seyahat edildiğinde görülür.

Uçak içerisinde büyük oranda aynı hava devir daim etmektedir.

Uçakta bir kişinin hasta olması bile diğer kişilere bulaşması için yeterli bir sebeptir. Bir tatile giderken, tüm tatilinizi grip geçirmek çok tatsız olacaktır.

Ayrıca klimalar nedeniyle, uçak içindeki havada nem oranı düşüktür.

İşte uzun uçak yolculukları öncesi alabileceğiniz dokuz tedbir:

1. Uçaktaki kuru havadan burnunuzun kötü etkilenmemesi için burun nemlendirici damla kullanabilirsiniz.

2. Hasta olmamak için, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besin destek ürünleri kullanabilirsiniz.

3. Göz kuruluğu şikayetine yatkınsanız muhtemelen, uçakta gözleriniz kuruyacaktır. Yanınızda yapay göz damlası bulundurabilirsiniz.

4.Yemek düzeniniz ve uyku bozuklukları nedeniyle hassas bir mideye sahipsiniz muhtemelen mide ekşime problemleri yaşayacaksınız. Yanınızda asit giderici bulundurmanız öneririm.

5. Mideniz ekşimesin diye yemekler konusunda temkinli olun. Alkollü içecek ve yağlı yiyecekleri aşırı tüketmekten sakının.

6. Kuru havadan etkilenebilecek dudaklarınız için dudak kremi ihtiyaç listesinde olmalı.

7. Uçakta uzun süre oturarak seyahat edeceksiniz. Dolaşım sıkıntıları, bacak ve bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Uçağı binmek için sıra beklerken, mümkün olduğunca kısa yürüyüşler ve hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bolca su tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

8. Uzun uçak yolculukları bir çok insanda gaz problemleri yaratır; ayaklarınıza ve karnınızı sıcak tutmaya özen gösterin. Yanınızda gaz giderici ilaçlar bulundurabilirsiniz.

9. Özellikle batıya seyahat ederken yapay melatonin hormonu, ülkenin saatine çabuk uyum sağlamanıza yardımcı olur. Uyumanız gereken saatten 1-2 saat önce alınız.


Posted

in

Tags: