Malaysia Airlines_UATP Card_Program Ceremony_2011

Universal Air Travel Plan (UATP) Nedir?

Universal Air Travel Plan (UATP), 21 farklı havayolu şirketi tarafından çıkarılan ve 250’den fazla havayolu şirketi, seyahat acentesi ve demiryolu ağı tarafından kabul edilen bir küresel kurumsal seyahat ödeme sistemidir.

Piyasaya ilk olarak 1936 yılında Air Travel Card adı ile çıkartılmıştır.

UATP kart basma hakkında sahip havayolu şirketleri aynı zamanda bu şirketin hissedarı olmaktadır.

Bu sistem sayesinde seyahat için yapılan ödemelerde ortaya çıkan kredi kartı komisyonu gibi maliyetlerin azaltılması amaçlanmaktadır.

Bu kart ile yapılan işlemlerin hacmi 2003 yılında 7 milyar USD civarındayken, 2011 yılında bu miktar 13 milyar USD’yi aşmıştır.

Universal-Air-Travel-Plan-UATP-card
UATP

UATP ayrıca, havayolu şirketleri ile Acculynk, BillMeLater, Cash-Ticket, HomeATM, NxSystems, Ogone, PayPal, Stored Value Solutions ve Ukash gibi alternatif ödeme kanalları arasında bir bağlantı kurmaktadır.

Otel ve otomobil kiralama şirketlerinin de UATP sistemine dahil edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Merkezi Washington’da olan UATP’nin Los Angeles, Miami, São Paulo, Cenevre, Pekin, Shanghai, Singapur, Sydney ve Tokyo’da bölgesel ofisleri bulunmaktadır.

Corporate Card, DataStream, Travel Protection Plans, Settlement Services, UATP University, ATCAN ve ATCAN-ICH, kullanıcılara sunulan başlıca hizmetlerdir.

Malaysia Airlines_UATP Card_Program Ceremony_2011

Bu kartlar ile yapılan ödemeler IATA Clearing House, Airlines Clearing House veya UATP’nin kendi hesaplaşma çözümü olan USS üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Haziran 2017 itibarıyla UATP kart çıkarma hakkına sahip bulunan havayolu şirketleri şunlar:

AeroMexico, Air Canada, Air New Zealand, Air Niugini, American Airlines, APG Airlines, Austrian, China Eastern, Delta, El-Al, Etihad Airways, Frontier Airlines, GOL, Hahn Air, JAL, Malaysia Airlines, Qantas, Shandong Airlines, Transavia, TUI fly, Turkish Airlines, United, Westjet ve AirPlus International firması üzerinden Lufthansa.


Posted

in

Tags: