Boeing 787 Dreamliner Resmî Sertifikayı Aldı

Boeing tarafından “oyun değiştirici”, Havayolu 101 tarafından ise “Havayolu sektörünün iPhone’u” olarak tanımlanan Boeing 787 Dreamliner, sancılı geçen uzun yılların sonunda ABD Federal Havacılık Kurumu FAA’den resmî uçuş sertifikasını aldı.

Böylece yaklaşık üç buçuk senelik bir gecikmenin ve bir kaç milyar Dolar’lık bütçe aşımının ardından Boeing’in ilgili yöneticileri nihayet rahat bir nefes alma imkânı bulmuş oldular.

787 Sertifikasyon Töreni

Liste fiyatı 185 milyon USD olan Dreamliner için şu an itibarıyla 827 adet sipariş verilmiş durumda. İlk 787, Japon ANA firması tarafından kullanılacak.

Söz konusu ilk uçağın 28 Eylül’de Tokyo’ya inmesi bekleniyor.

2013 yılının sonunda Boeing’in, ayda 10 adet 787 üretebilecek bir hıza ulaşacağı hesaplanıyor.

Ama bu kadar talep gören bir uçak olmasına karşın, 787 projesinin yakın zamanda kâra geçmesi pek beklenmiyor.

Hatta Boeing’in bu konuda hiç yorumda bulunmadığını da ekleyelim.

Ama bizim düşüncemiz, Airbus’ın A380 projesinde olduğu gibi, 787’yi filosuna dahil edecek ilk havayolu şirketlerinin bu uçaktan çok memnun kalacağı yönünde.

Hem işletme maliyetlerinin düşüklüğü hem de yolcu konforu noktasında getirdiği yenilikler, filosunda 787 Dreamliner’ı bulunduran şirketlerin pazarlama sıkletine ilave takat katacak.

Şimdi sıra, Boegin 787 Dreamliner’ın Japonya’da yapacağı ilk resmî ticarî uçuşu beklemeye geldi.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!