ABD Uçuş Verisi

TED konuşmaları arasında rastladığımız ve Aaron Koblin tarafından hazırlanan bir çalışma dikkatimizi çekti.

Verilerin görselleştirilmesi üzerine uzmanlaşmış birisi olan Aaron Koblin, 18 dakikalık konuşmasının ilk bölümünde, ABD hava sahasında gerçekleştirilen ticarî uçuşların verilerinden elde ettiği bir görüntüyü sunuyor.

Bu çalışma Koblin’in kendi web sitesinde de bulunuyor.

ABD’deki hava trafiğinin 24 saatlik gelişimini bu videodan takip etmek mümkün.

Gece yarısından sonraki saatlerde uçak trafiği git gide azalarak 4.000’li rakamlara geriliyor.

Ancak güneşin doğuşuyla birlikte önce doğu yakasında artmaya başlayan trafik, öğleden sonra zirveye ulaşıyor ve 19.000 seviyesini aşıyor.

Öğle saatlerine doğru ekranın sağ üst köşesinden, yani Avrupa’dan ulaşmaya başlayan trafik adeta bir göktaşı yağmurunu anımsatıyor.

Videonun Youtube’taki sayfasının hemen yan tarafında dünya genelindeki hava trafiğinin görselleştirilmiş hali de görülüyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.