Ryanair, Unite Sendikasına Teşekkür Etti

Sendika kavramından hiç hoşlanmamasıyla ünlü olan Ryanair, bir sendikaya teşekkür etti.

Ama hangi sendikaya ve neden?

British Airways’te (BA) son 1,5 senedir gündemde olan kabin memurları grevi, yeniden gündeme gelince, Ryanair bu fırsatı kaçırmadı.

Ryanair, Unite adlı sendikaya teşekkür etti. (2011)

Ryanair, Unite adlı sendikaya teşekkür etti. (2011)

Şirketin resmî web sitesinde yapılan açıklamada, Unite sendikasına, yolcu trafiğinin arttığı Paskalya ve yaz tatili döneminin hemen öncesinde gündeme taşıdığı grev sebebiyle teşekkür edildi.

Açıklamaya göre Ryanair, son 18 aydır gündemde olan ve zaman zaman fiiliyata da geçirilen BA kabin memuru grevi için Unite sendikasına tam 18 gül gönderdi.

Ryanair’in ironi dolu bu eylem çerçevesinde Unite’ı bir “dinazor” olarak nitelendirdiğini ve “yapılan ve yapılacak olan grevlerin yolculara ve ailelerine büyük zorluklar çıkardığını” vurguladığını da eklemek gerekiyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Ryanair’i asıl endişelendiren, sendikalaşmanın Ryanair’i de etkisi altına alması.

Sendikalara karşı ortak mücadele etme eğiliminde olan Ryanair’in, geçen seneki grevde uçaklarından bazılarını “wet-lease” sistemiyle BA’in kullanımına sunduğunu unutmayalım.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!