Delta – Northwest Birleşmesi

Oldu olacak, bitti bitecek derken Delta ile Northwest arasındaki birleşme görüşmeleri kesiliverdi.

Sebep?

Her iki taraf pilotlarının, birleşme sonrasındaki kıdem sıralaması konusunda anlaşamamaları.

Çok ilginç.

Böylesine büyük bir şirket birleşmesi, böylesine basit gibi görünen bir sebepten akamete uğruyor.

Yollarına ayrı ayrı devam etme durumunda kalan her iki şirket de 2008′e yönelik bazı tedbirler alma yönünde hareket ediyor.

Petrol fiyatının 110 Dolar’ı devirdiği günümüz şartları altında Delta’nın 2000 kadar personeli işten çıkartıp, iç hat uçuşlarında %10′luk bir azaltma yapacağı ve onlarca uçağını yere indireceği söyleniyor.

Delta – Northwest birleşmesinin gerçekleşmemesi, aynı zamanda Air France’ı da ilgilendiriyordu.

Nüfuz sahasını Alitalia ile bir hayli genişleten şirket, ABD’deki müttefiklerinin birleşmesinden de nemalanmak istiyordu.

Bu yüzden, belki şimdilik yarıda kalmış olabilir ama Havayolu 101 olarak, uzun vadede bir Delta + Northwest birlikteliğinin gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!