Bayrak Taşıyıcı

IATA’nın üç ayda bir yayımladığı Airlines International adlı dergide okuduğumuz bir makale, bayrak taşıyıcı şirket olma hassasiyetinin ne boyutta olduğu gerçeğini bize bir kez daha hatırlattı.

1997 yılında British Airways radikal bir karar alarak, uçaklarının kuyruklarında motif değişikliğine gitmişti.

Britanya Krallığı’nı sembolize eden tasarımdan vazgeçilerek, bunun yerine British Airways’in küresel bir havayolu olduğunu temsil eden kuyruk motiflerine geçilmişti.

Ama zaman içerisinde tepki giderek büyüdü ve İngiltere eski başbakanı Margaret Thatcher’ın “biz İngiliz Bayrağı’nı taşıyoruz, bu berbat şeyleri değil” şeklindeki açıklaması zirve noktayı oluşturdu.

British Airways’in o dönemdeki uçaklarının kuyruklarının haline bakınca gerçekten de son derece karışık bir fotoğraf çıkıyor ortaya.

Tepkilerin kesilmemesi üzerine British Airways, 2001 yılından itibaren şu an kullandığı kuyruk motifine dönüş yaptı.

Dünyanın en demokratik ülkelerinde bile bayrak işte bu derece hassas bir konu.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!