İleriye Dönük Düşünme

Genel olarak son 25, özel olarak da 2003 yılından bu yana Kuzey Irak ve oradaki siyasî oluşum Türkiye’nin gündeminden düşmüyor.

Bu bölgede yapılan yeni yatırımlar hakkındaki bir haber ilgimi fazlasıyla çekti.

İşte oradan bir cümle:

“The Kurdistan Regional Government is betting that it can, investing $325 million in a modernist terminal at the Erbil International Airport to handle – officials hope – millions of passengers a year and a runway that will be big enough to handle the new double-decker Airbus A380.”

Bu gerçek mi, değil mi bilmiyorum.

Ama bir gerçek var ki; düzenli uçuşların başlamasının üzerinden iki sene geçmeden Sabiha Gökçen Havalimanı otoparkında kapasite krizi çıktı.

Ve şu anda buraya yeni bir dış hatlar terminali yapılması amacıyla ihaleye çıkılıyor.

Ne olurdu; Diyarbakır, Batman ve Mardin’in tam ortasına çok büyük bir havalimanı yapılsa ve bu havalimanı o bölgenin havayolu irtibat merkezi haline gelse…

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.